הצמחייה בפארק

בשטח פארק הזהב ישנם כ – 40 מיני עצים. רובם הגדול עצים נטועים.בין העצים יש עצי פרי רבים בעיקר תות לבן, עצי רימון, דקל תמר ועוד. מבין העצים יש לציין את הטקסודיום דו-טורי(ברוש הביצות). עץ גדול ממדים המיוחד בצורת עליו ונדיר למדי בגינון.

בצד העצים ישנם כ – 180 צמחי בר ברובם צמחים עשבוניים. חלק ניכר מצמחים אלה פורח בסוף החורף ובראשית האביב ואז שטחי הפארק מעוטרים בשלל צבעים של סביון אביבי, חרצית עטורה, חרדל לבן, מעוג אפיל, חלמית מצויה ועוד רבים אחרים.

בזכות שני הנחלים הזורמים בפארק יש ייצוג נרחב לצמחי נחלים וקרקעות לחות: ראשית עצי המילה הסורית  שהם נדירים למדי בארץ וגדלים רק בנחלי צפון הארץ ומגיעם בתפוצתם עד לכנרת, בשטח הפארק  מגיעים עצי המילה לממדים גדולים מאד, ויחד עם עצי ערבה ועצי צפצפה  הם יוצרים אזור של יער גדות מרהיב. ליד המים גדלים מיני גומא ומיני ארכובית של מעונות לחים. חלקים נרחבים של הפארק מכוסים בסבכי קנים: קנה מצוי ועבקנה שכיח.

רוב הצמחים הם מינים נפוצים בעמק החולה. מינים רבים הם  צמחים של בתי גידול מופרעים שנכנסו לכאן בעקבות פעילות האדם בשטח במשך שנים רבות.  האזור בו יש מגוון גדול  של פרחי בר הוא האזור שממזרח לנחל, בין הג’ונגל  לבין השיכונים (בית גידול מס’ 12  במפת בתי הגידול).

מינים נדירים

מבין הצמחים יש מספר מינים נדירים.החשוב מכולם הוא החלביב היווני – זהו צמח נחלים מטפס הגדל ליד טחנת הקמח הישנה. החלביב היווני, שתפוצתו אירופית, נדיר מאד בארץ וגדל רק במקורות הירדן: נחל בניאס, נחל דן ונחל שניר, במספר מועט של פרטים בכל מקום. החלביב שיך למשפחת האסקלפיים שהיא בעיקרה משפחה טרופית ולרוב מיניה נוזל חלבי בגבעוליהם.(מכאן השם העברי של הצמח). מינים אחרים שהם נדירים למדי ומצויים בצפון עמק החולה :ורד צידוני – שיח ענף בעל פרחים לבנים הגדל בשולי נחלים. פעמונית משוננת– צמח עשבוני בעל פרחים סגולים דמויי פעמון שפרחיו נישאים על עוקצים ארוכים. בוצין הגליל – צמח גבוה בעל פרחים צהובים ובמרכזם כתם סגול של האבקנים, בחלק המזרחי של הפארק הוא מכסה שטח גדול בצפיפות.

מעוג אפילמעוג אפיל בוצין הגלילבוצין הגליל חלביב יווניחלביב יווני

תמונות  נוספות מופיעות בגלרייה

[slideshow_deploy id=’120’]

4/2/15

שמחנו לארח בחג הט"ו בשבט, את קבוצת תלמידי הנהגה ירוקה של ביה"ס "שבט סופר" מחצור הגלילית. התלמידים סיירו איתנו ברחבי הפארק, טיילו בשבילי הג'ונגל, ערכו תצפיות ומחקר על הנחל, הצמחים ובעלי החיים והכינו איתנו מתקני האכלה לציפורים... היה פשוט כיף חיים! 2

7/1/15

איזה יום שמח!!!! הגשם במיטבו עושה רק טוב לנחל עין זהב שהפך היום לנהר שוצף וקוצף! כנסו ללינק וצפו בסרטון