פעילות חינוכית

מיקומו של הפארק בלב העיר ליד מוסדות חינוך (בית הספר התיכון דנציגר, חטיבת הביניים וגני ילדים) וייחודו של הפארק כשילוב של פארק עירוני וטבע פראי עם מים זורמים מאפשרים לקיים בפארק פעילויות חינוכיות רבות לטווח רחב של גילאים.

שומרי הנחל

מאות מתלמידי בית הספר בקריית שמונה בגילאים שונים משתתפים בפרויקט שומרי נחל עין זהב בהדרכת החברה להגנת הטבע. במסגרתו הם לומדים על נחל עין זהב, על בעלי החיים בנחל, על הצמחייה, מבצעים עבודות מחקר ואף מאמצים קטע נחל לניקיון וטיפוח.

שומרי הנחל-בית ספר רמב”ם:

“החלטנו ביחד לדאוג שימשיך להיות נעים לנחל וגם לנו ולקחנו בשתי ידיים את קטע הנחל בחלקו הדרומי של הג’ונגל  שבפארק הזהב, ניקינו אותו, פרצנו שבילים בין הקוצים ועוד נוסיף לסדר, לשלט ולשמור על טבעו. חקרנו את הנחל, ביצענו מדידות של טמפרטורת המים והקרקע והכרנו את מיני הצומח והחי, כמו סרטן הנחלים, שחריר הנחלים, קנה, הרדוף הנחלים, פטל קדוש, חזזיות ועוד. למדנו מאיפה נובע הנחל ובנינו דגם של מעיין הנחל ושל מקורות הירדן . נחתים על עצומה שחוברה ע”י ילדים מכל בתי הספר לשמירה ולעשייה למען נחל עין זהב ופארק הזהב. נצא לסיור במקורות הירדן בבניאס ונעשה מבצע ניקיון לאורך נחל עין זהב ממקום נביעתו ועד לאתר שלנו. נצא ליום הסברה במרכז קריית שמונה . נחגוג את עשייתנו למען הנחל יחד עם הורים תלמידים ותושבי קרית שמונה. נפעל להחייאת הנחל ולהזרמת מים במידה מספקת להפיכתו לנחל איתן”.

 מקור: אתר מנהלת נחלי מקורות הירדן לצפייה במצגת

מבצע נטיעות וניקיון בפארק הזהב

ביום שישי ה-29.1.2010, יצאו פעילי העמותה לשימור קסמי טבע ונוף בשיתוף עם מספר רב של ארגונים סביבתיים וקהילתיים מקומיים למבצע נטיעות חגיגיות בפארק הזהב לרגל חג ט”ו בשבט. הפסטיבל כלל בנוסף לנטיעות פעילויות ודוכני יצירה בחומרים ממוחזרים לילדים, סדר ט”ו שבט, מבצע ניקיון ב”ג’ונגל” ופלגי הנחל, וכן הצגה מצחיקה ומהנה.

מאות מתושבי העיר קרית שמונה והסביבה השתתפו. רחל, תושבת העיר סיפרה בהתרגשות “זה הפעם הראשונה בחיים  שאני נוטעת עץ במו ידיי ומרגשת אותי החוויה של המגע הישיר עם האדמה  כמו פעם” ותומר  שעזר בניקיון הנחל תלה בעץ המשאלות: “נחל יקר שתהיה יפה ושמח ושכל החיות והצמחים והאנשים ישמחו.”

פעילות חינוכית ט"ו בשבט

סקר אקולוגי  בהנחיית  העמותה  לחינוך מדעי בבית מיג”ל (2009)

המרכז לחינוך מדעי נענה לאתגר שהציבה העמותה לשימור קסמי טבע ונוף בקריית שמונה. יחד נבנתה תכנית המשלבת את תלמידי תכנית “מופת”  של בית ספר דנציגר בפעילות להצלת המגוון האקולוגי בפארק ובנחל עין זהב (עומדים בסיכון עקב ירידת המפלס בחורף, מיעוט הגשמים והיבוש בחודשי הקיץ עקב שאיבת יתר במעיין עין זהב). התלמידים בחנו את כמויות המים ואיכותם במספר מקומות בפארק וערכו תצפיות על בעלי חיים במים ובקרבתם ועל צמחים בגדות הנחל.

(מתוך פלייר העמותה)

[slideshow_deploy id=’252’]

4/2/15

שמחנו לארח בחג הט"ו בשבט, את קבוצת תלמידי הנהגה ירוקה של ביה"ס "שבט סופר" מחצור הגלילית. התלמידים סיירו איתנו ברחבי הפארק, טיילו בשבילי הג'ונגל, ערכו תצפיות ומחקר על הנחל, הצמחים ובעלי החיים והכינו איתנו מתקני האכלה לציפורים... היה פשוט כיף חיים! 2

7/1/15

איזה יום שמח!!!! הגשם במיטבו עושה רק טוב לנחל עין זהב שהפך היום לנהר שוצף וקוצף! כנסו ללינק וצפו בסרטון