הנחל ומקורות המים

נחל עין זהב מקבל את מימיו ממעיין עין זהב  הנובע ברחובה הראשי של קריית שמונה (בין נתיבי הנסיעה, בכיכר תנועה). הנחל חוצה את קריית שמונה מצפון לדרום, עובר דרך שכונות מגורים  ולאורכו שזורים שטחים פתוחים, שהחשוב והגדול ביניהם הוא פארק הזהב. אורכו של הנחל הוא 2.5 ק”מ. לנחל מספר נביעות משניות זעירות ופלג נוסף: נחל הטחנות (בעבר הפעיל שתי טחנות קמח) המתחבר לנחל עין זהב בחלק המרכזי של פארק הזהב, באזור “הג’ונגל”. נחל הטחנות נקרא בפי תושבי העיר נחל שושן על שם המשפחה שבחצרם נובע המעיין העיקרי שמזין את  הפלג. נחל עין זהב נשפך לתעלה המערבית  ומשם זורמים המים לירדן ולכינרת.

שפיעה

תפוקת מעיין עין זהב היא בבמוצע כ- 3.6 מיליון קוב בשנה, כשרובם המוחלט נשאב ממקור הנביעה על ידי חברת “מקורות” ומשמש מי שתייה לתושבי קריית שמונה וישובי ההר. משנת 1989 גם נשאב לצרכי מפעל  “נביעות” ונמכר כמים מינרלים. המים הזורמים בנחל הם למעשה עודפים מהשאיבה.  מתחילת שנות ה-90  פחתו עודפי המים המוזרמים לנחל, עד כי הנחל יבש כמעט לחלוטין. רק בחודשי החורף העיקרים, ובזמן גאויות – יש זרימת מים בערוצי הנחל. מצב זה גרם להכחדת חלק מהחי והצומח בסביבות הנחל.

4/2/15

שמחנו לארח בחג הט"ו בשבט, את קבוצת תלמידי הנהגה ירוקה של ביה"ס "שבט סופר" מחצור הגלילית. התלמידים סיירו איתנו ברחבי הפארק, טיילו בשבילי הג'ונגל, ערכו תצפיות ומחקר על הנחל, הצמחים ובעלי החיים והכינו איתנו מתקני האכלה לציפורים... היה פשוט כיף חיים! 2

7/1/15

איזה יום שמח!!!! הגשם במיטבו עושה רק טוב לנחל עין זהב שהפך היום לנהר שוצף וקוצף! כנסו ללינק וצפו בסרטון