בעלי החיים בפארק

בפארק הזהב מגוון גדול מאד של בעלי חיים  מקבוצות שונות.

ציפורים

בפארק הזהב מקננים וחולפים בעלי כנף מקבוצות  וממינים שונים. לדוגמה: שלדג, נקר, צטיה וירגזי שהם דיירי קבע בפארק לעומת זאת שיחנית קטנה מקננת  ומקייצת  כאן  אך חורפת באפריקה וציפורים כמו  אדום החזה חורפות כאן ומקייצות בצפון אירופה.

 בסקר שבוצע בחודש מאי 2010  נצפו כ-25 מיני ציפורים, מתוכם 19 מינים הראו עדויות לקינון פרט המגביר את חשיבות הפארק למינים אלו.

 חשיבות אתרי הקינון של ציפורים היא בכך שזהו למעשה ה”בית” שלהן, המקום שבו הן נמצאות משך זמן ארוך יחסית (3 חודשים לפחות) ואמור לספק את צרכיהן ואת צרכיהם של הצאצאים שלהן. התנהגות הציפורים בעונת הקינון ייחודית ויכולה לרמז על קינון במקום: הזכרים מכריזים על טריטורית הקינון בשירה או בהתנהגות “תוקפנית” כלפי ציפורים אחרות. אברי הרבייה של הזכרים בזמן הקינון משתנים בצורתם וניתן לראות זאת בטיבוע, והנקבות מפתחות מעין “כתם” חסר נוצות על הבטן כדי לסייע בתהליך הדגירה על הביצים.

בעת הסקר נצפו שני מינים נדירים: אדום החזה  עם סימני קינון, מין שמוגדר כמקייץ נדיר ביותר בישראל ללא הוכחה לקינון ושיחנית זית, מין המוגדר כנדיר בישראל שידוע כמקנן ברכס המירון וכן במרומי החרמון.

שלדג לבן חזה

שלדג לבן חזה

תמונות נוספות  של ציפורים מופיעות בגלריה

פרפרים

עושר המינים בפארק הזהב גבוה עבור פארק עירוני  שנמצא בלב אזור עירוני בזכות היותו פארק בעל ביוטופים לחים ומוצלים(ביוטופים אלה מועטים בישראל)  ובזכות העובדה שהפארק שוכן במרכז נתיב נדידה(צפון-דרום) של השקע הסורי אפריקני שמהווה נתיב נדידה והתפשטות לפרפרים.

בפארק נצפו 25 מינים (במהלך שני ימי דיגום,אחד באביב ואחד בסתיו 2010:

בפארק הזהב מעופף פרפר נדיר בישראל: הסטירית המנומרת. פרפר שנצפה בעיקר בשמורת דן ובחרמון.

לפארק פוטנציאל למינים נוספים (בחלקם מינים אשר נצפו בסקר קודם שבוצע באזור הרי נפתלי הסמוך)  ועל פי הערכת הסוקר 8 מינים לא נצפו בגלל מיעוט הדיגומים ו7- מינים מחוסר פונדקאים כמו כן 6 מינים בגלל הפרעות אדם (יבוש אפיקים, ריסוסים, חוסר השקייה).

 תמונות נוספות  של פרפרים מופיעות בגלרייה

עטלפים

בפארק הזהב  אותרו  עד כה 5 מינים של עטלפים: עטלפון לבן-שוליים, רמשן לילי, עטלף הפירות מצוי,אשף מצוי ועטלפון אירופי.

העטלפים שייכים למשפחת היונקים והם פעילים רק בלילה. לקראת החשכה  יוצאים  מאות עטלפים מסוג עטלפון  לבן שוליים  ורשמן לילי ממושבם  באולם הספורט הישן-מבנה האיגלו בסמוך לפארק. גם ניתן לצפות בעטלפים   מהמדשאה  ליד המוזיאון בקצה הצפוני של הפארק   כאשר הם  מגיעים לשתיית מים מהאגם  ולצייד חרקים.

מאכלסי מים

הפארק הוא אתר טבע ייחודי של מערכת מים מתוקים זורמים באיכות גבוהה והמשלבת קטעי נחל בהם המים רדודים ואחרים בהם המים עמוקים, מקטעי זרימה מהירה/איטית, קרקעית אבנית/בוצית, כתמים מוצלים/חשופים לשמש ועוד והם יוצרים מגוון של מיקרו בתי-גידול אקווטיים. מגוון זה בא לידי ביטוי בעושר מינים גבוה על פני שטח קטן יחסית ולאורך הנחל ניתן לצפות בשפריריות הצבעוניות והעדינות העפות מעל פני המים, בקונכיות השחרירים שנצמדים לסלעים בתוך המים, בסרטנים שמתחבאים בגדות הנחל ואף בדגים אם נעזרים בסבלנות.

בסקר שנערך בפארק  הזהב באביב 2010 נמצאו 27 מינים שונים :

סרטן הנחלים ושחריריםסרטן הנחלים ושחרירים שפרירית השלפוחיותשפרירית השלפוחיות

זוחלים ודו-חיים

מגוון בתי הגידול בפארק הזהב וההטרוגניות של תפרוסתם מאפשרים קיום של זוחלים כגון לטאות, נחשים, צבים, צפרדעים ודו-חיים. בסקר שנערך באביב וסתיו 2010 זוהו 8 מינים:

הממצאים דלים יחסית למגוון הזוחלים הצפוי בשטח(כ-36 מינים).

יונקים יבשתיים

עושר מיני היונקים הקרקעיים הנמצא בפארק הזהב נמוך, וכולל בעיקר מינים מלווי אדם (חתול בית ושיעל). תצפיות מעת לעת עשויות להיות של דרבן ואולי אף של תן וחזיר בר.

[slideshow_deploy id=’138’]

4/2/15

שמחנו לארח בחג הט"ו בשבט, את קבוצת תלמידי הנהגה ירוקה של ביה"ס "שבט סופר" מחצור הגלילית. התלמידים סיירו איתנו ברחבי הפארק, טיילו בשבילי הג'ונגל, ערכו תצפיות ומחקר על הנחל, הצמחים ובעלי החיים והכינו איתנו מתקני האכלה לציפורים... היה פשוט כיף חיים! 2

7/1/15

איזה יום שמח!!!! הגשם במיטבו עושה רק טוב לנחל עין זהב שהפך היום לנהר שוצף וקוצף! כנסו ללינק וצפו בסרטון